Kteří paraziti způsobují u lidí alergie?

Negativní reakce těla se může projevit nejen na zvířatech, pylu rostlin, lécích a potravinách. Zvýšení histaminu v krvi může vyvolat hlísty a prvoky. Jaké parazity způsobují alergie a jak se s tímto jevem vypořádat, zvážíme podrobněji.

kožní vyrážky za přítomnosti parazitů v těle

Druhy parazitů, které způsobují alergie

Ne všichni hlísti a prvoky jsou alergeny, které mohou vyvolat negativní reakci lidského imunitního systému. Existuje několik typů takových parazitických patogenů.

 1. Jednobuněčné organismy nebo lamblia. Mohou vést k atopické dermatitidě u dětí, ekzémům, neurodermatitidě. Poruchy se objevují v práci střev, zhoršuje se spánek, je pozorována podrážděnost na pozadí silného svědění kůže.
 2. Helminths - echinokok, škrkavka, toxokara. Tito paraziti způsobují u lidí kopřivku, otoky, svědění, zápach z úst, astma. Kromě toho jsou larvy ascaris schopné vytvářet fokální nekrózu uvnitř těla, což vede k těžkému zánětu postižených tkání.
 3. Houby, bakterie, viry. Takové organismy se označují jako infekční alergeny, které vyvolávají negativní reakce imunitního systému.

Nejnebezpečnějšími parazity, které způsobují alergické reakce, jsou červi a lamblia. Jejich negativní dopad na tělo se provádí dvěma způsoby. Nejprve hlísty otráví lidské orgány a systémy produkty jejich vitální činnosti. A za druhé, dochází k akutní intoxikaci rozpadovými látkami mrtvých jedinců.

helminth z lidského těla

Příčiny a vztah

Abyste pochopili, jaký je vztah mezi červy a alergiemi, potřebujete znát důvody, proč někteří červi způsobují u dospělých a dětí zvýšenou citlivost imunitního systému.

Škrkavky a toxokary narušují metabolické procesy v lidském těle, čímž jej zbavují důležitých stopových prvků, minerálů a vitamínů. To vyčerpá imunitní systém, začne reagovat prudce. Výsledkem jsou kožní vyrážky, dušnost, abnormality ve fungování žaludku a střev.

Dalším důvodem, proč se objevuje parazitární alergie, je toxický účinek odpadních produktů červů. Škodlivé látky otravují lidskou lymfu a krev.

Kromě toho mají paraziti ničivý účinek na střevní mikroflóru. V důsledku tohoto procesu začínají prudce růst patogenní mikroorganismy, což vede k reakci těla ve formě poruch stolice, zánětlivých procesů, plynatosti.

bolesti břicha v přítomnosti parazitů v těle

Negativní procesy spojené s vývojem helminthických invazí vyvolávají poruchy v práci obranného systému a zvyšují jeho citlivost na cizí antigeny - stav blízký imunodeficienci. V důsledku patologických změn se vyvíjejí nebezpečné nemoci, které si člověk nespojuje s helminthickými invazemi, a po dlouhou dobu je léčen nesprávnými léky, což vyvolává hlavní příčinu nemoci.

Příznaky a průběh onemocnění

Vycházíme-li ze vztahu červů a alergií, jsou příznaky negativní reakce těla na parazity podobné typickým alergickým projevům. Obvykle je nejvíce postižena kůže a trávicí systém a někdy i dýchací systém.

Hlavní příznaky alergie na červy:

 • kožní vyrážky různé lokalizace ve formě kopřivky, ekzému, dermatitidy;
 • pokles lumen průdušek, bronchospazmus, rozvoj astmatu;
 • silné svědění, zarudnutí kůže, puchýře a otoky;
 • silný kašel, horečka, horečka;
 • rýma, otok očních víček, rtů, zežloutnutí kůže.

Důležité!Fazetová fáze ascarisu a echinokoků může vyvolat anafylaktický šok. Vše závisí na počtu parazitů a jejich prevalenci ve vnitřních orgánech.

Závažné alergické reakce u dětí jsou způsobeny lamblií. Vyvolávají rozvoj ekzému, atopické dermatitidy. Kůže dítěte je pokryta hnisavým akné nebo drsnými plaky. Takové projevy jsou na fotografii jasně viditelné.

vyrážka na obličeji způsobená parazity

Příznaky v raných fázích jsou téměř neviditelné. Zintenzivňují se intenzivním vývojem helminthických invazí. Postupně se imunita snižuje, infikované děti i dospělí mají větší pravděpodobnost nachlazení, mají neustálou nevolnost, únavu, sníženou chuť k jídlu a střevní poruchy.

Lidé si takové projevy zřídka spojují s červy a neprodleně se poradí s lékařem. V tomto případě se onemocnění zhoršuje a stav se zhoršuje.

Metody léčby

Chcete-li se zbavit alergických projevů, musíte eliminovat zdroj jejich výskytu. Terapie by měla být zaměřena především na ničení parazitů, jejich vajíček a larev. Lékař navíc vybírá léky tak, aby z těla odstranily toxické produkty rozpadu mrtvých hlístů.

Farmaceutická léková terapie

Léčba může být předepsána jako kurz nebo jako jednorázová dávka. Způsob a dávkování volí lékař.

Léčba by měla být doplněna očistnými klystýry. To pomůže rychle odstranit mrtvé hlísty, jejich vajíčka a odpadní produkty z lidského těla, čímž se sníží intoxikace. Procedury se nejlépe provádějí 12-14 hodin po užití léku.

čisticí klystýr k odstranění parazitů

Lidové léky

Léčba je účinnější, pokud má integrovaný přístup. Doporučuje se tradiční léčba podporovat lidovými prostředky. Hlavní věcí je poradit se s odborníkem před jejich použitím.

Odvar z vlašských ořechů

Čerstvé suroviny (300 g), zalijeme 1 litrem vody a dusíme 25–35 minut. Naplňte tekutinu a vezměte 0, 5 šálku ráno a večer po dobu jednoho týdne.

ořechové listy k odstranění parazitů

Nálev tansy a pelyňku

Stejné části rostlin (každá po 50 g) vložte do litrové nádoby a nalijte 750 ml vroucí vody. Naplňte infuzi, použijte 200 ml dvakrát denně před jídlem.

tansy pro odstranění parazitů

Klystýr z česnekového mléka

Vařte česnekovou hlavu ve 250 ml mléka, dokud nezměkne. Projděte vývar přes tenkou látku a zahajte proceduru. Dávkování: 200 ml pro dospělé, od 25 do 50 ml pro děti (v závislosti na věku dítěte). Průběh léčby je 5 procedur.

česnek k odstranění parazitů z těla

Čistící klystýr soda

Nařeďte 30 g sody ve 2 litrech vody (22-25 stupňů). Dělejte klystýr 10–12 hodin po užití antihelmintik.

Lidové léky v boji proti hlístům jsou účinné, pokud se používají v kombinaci s hlavní terapií.

soda k odstranění parazitů z těla

Prevence parazitů

Na základě skutečnosti, že hlísty mohou být spojeny s alergickými projevy, musíte se pokusit jim zabránit ve vstupu do těla.

 1. Dodržování hygienických pravidel. K většině napadení parazity dochází právě špinavými rukama (zejména u dětí).
 2. Pečlivé zacházení s potravinami. Maso a ryby je třeba dobře smažit, vařit nebo solit. Opláchněte zeleninu a ovoce pod velkým množstvím vody.
 3. Chov domácích mazlíčků. Pokud v domě žijí kočky nebo psi, musíte sledovat jejich stav (včasné odčervení, očkování), hygienu jejich podnosu a krmných nádob.

Dodržováním těchto pravidel můžete chránit sebe a své členy rodiny před nebezpečnou infekcí hlístami.

Některé druhy červů jsou skutečně schopné způsobit alergické projevy ve formě kopřivky, dermatitidy, ekzému. V závažných případech se může vyvinout astma, Quinckeho edém, anafylaktický šok. Proto se při znatelném snížení imunity (časté nachlazení, únava, ztráta chuti k jídlu, apatie a nervozita) doporučuje okamžitě vyhledat lékaře. Čím dříve je zdroj alergie identifikován, tím lépe bude onemocnění reagovat na léčbu.