Helminths: jaké jsou nebezpečné parazitické červy pro člověka

Podle WHO je každý rok každý druhý člověk na planetě infikován hlístami. Mnoho lidí si myslí, že parazitní červi nejsou zdraví škodliví. Ne všechno je však tak jednoduché: hlísty mohou infikovat důležité vnitřní orgány: srdce, plíce, mozek.

Helminths - kdo jsou?

Helminths jsou parazitní červi, kteří si mohou vybrat tělo člověka, zvířete, rostliny jako hostitele. Celkem existují tři třídy helmintů:

 • tasemnice.Tato třída zahrnuje asi 3, 5 tisíce druhů helmintů. Délka parazitických červů se pohybuje od několika mm do 10-15 metrů;
 • motolice.Paraziti dostali své jméno díky přítomnosti přísavek, pomocí kterých dostávají živiny. Lidské tělo může infikovat asi 4 tucty druhů motolic. Délka červů zpravidla nepřesahuje 5 cm;
 • kulatí červi.Tato třída helmintů má více než 24 tisíc druhů. Škrkavky mají tvar vřetena. Jejich délka obvykle není větší než 0, 5 metru.

Můžete být nakaženi hlístami různými způsoby. Nejčastěji však k parazitární invazi dochází z následujících důvodů:

 1. Špatná hygiena rukou.
 2. Nemytá zelenina, ovoce; nedostatečně tepelně upravené nebo nedostatečně tepelně upravené maso, ryby - používání těchto produktů mnohonásobně zvyšuje riziko napadení parazity.
 3. Udržujte jídlo otevřené mimo chladničku. Hmyz je schopen přenášet vajíčka červů na potraviny, které jsou skladovány bez obalu.
 4. Kontakt s domácími zvířaty.
příčiny infekce těla parazity

Hlavní příznaky přítomnosti parazitů v těle:

 • nevolnost, zvracení, průjem;
 • ztráta váhy;
 • alergické vyrážky;
 • nadýmání;
 • svědění v řiti;
 • skřípání zubů ve snu.

Jaké hlísty jsou v Rusku nejběžnější? Zvažte nejběžnější typy parazitických červů a nemoci, které způsobují.

Tasemnice

Tělo tasemnice se skládá z členů, jejichž celkový počet se pohybuje od 3 do 5 000. Hlavním prvkem fixace helmintu je hlava, dalšími jsou přísavky, háčky.

Nejběžnější příčiny tasemnic jsou:

 • diphyllobothriasis;
 • teniarinhosy;
 • teniasis.
tasemnice, parazit lidského těla

Diphyllobothriasis

Původcem choroby je široká tasemnice, která postihuje lidské střevo. K vývoji vajíček červů dochází ve sladké vodě. Schéma tasemnice vstupující do lidského těla je následující:

 • Vejce červa spolknou korýši, kteří žijí v nádrži.
 • Infikovaní korýši jsou konzumováni rybami.
 • Člověk se nakazí parazitem konzumací ryb, které nebyly dostatečně tepelně ošetřeny.

Symptomatologie onemocnění se vyvíjí 1, 5 měsíce po infekci. Hlavním znakem patologie je přítomnost bělavých fragmentů helmintu ve stolici.

Při připojení na střevní sliznici absorbuje tasemnice velké množství vitaminu B12. Z tohoto důvodu se u lidí s diphyllobothriasis často vyvine anémie. Kromě toho může tasemnice způsobit zvýšení jater, sleziny, střevní obstrukce.

Teniarinhoz

Původcem choroby je tasemnice hovězí, která převážně žije v tenkém střevě člověka. Během vývojového cyklu helminth nahradí dva hostitele: meziproduktem je dobytek, hlavním je člověk. Hovězí tasemnice může žít v těle 20 let, množí se a poškozuje zdraví.

U lidí se obvykle vyskytují teniarinózy po konzumaci nedostatečně tepelně upraveného nebo nedostatečně tepelně upraveného hovězího masa.

Onemocnění často probíhá bez výrazných příznaků a je detekováno náhodou, když člověk vidí ve výkalech prvky helmintu. U některých lidí se kromě hlavních příznaků infekce hlístami může objevit bolestivý syndrom na pravé straně přední břišní stěny.

Dospělí helminti jsou schopni proniknout do slepého střeva, pankreatického vývodu, žlučových cest, což v nich vyvolává akutní zánětlivé procesy. Při vícečetném napadení parazity se může vyvinout střevní obstrukce.

parazit hovězí tasemnice

Tenióza

Původcem onemocnění je vepřová tasemnice, která zpočátku postihuje tenké střevo člověka. K lidské infekci dochází konzumací surového nebo nesprávně vařeného vepřového masa.

Parazit může proniknout do různých orgánů a tkání a způsobit bolesti břicha, zad, končetin. Patologie je nejpříznivější, když je červ lokalizován v podkožním tuku a tkáni kosterního svalstva. Když červi pronikají do očních svalů, způsobují snížení zrakové ostrosti, slzení a fotofobii. Porážka vepřového řetězce mozku může být fatální.

Přísavky

Motolice mají tvar listu a mají vysokou schopnost reprodukce v různých obdobích životního cyklu. Reprodukce červů je možná nejen sexuálně s oplodněním, ale také bez něj. Kromě přísavek mají červi mnoho háčků a trnů, díky nimž se spolehlivě připevňují na sliznice orgánů.

náhodný druh parazita

Společné patologie způsobené motolicemi:

 • fascioliasis;
 • opisthorchiasis;
 • paragonimiasis.

Fascioliasis

Fasciolóza se vyskytuje, když je játra poškozena játry nebo žlučníkem. Infekce se v zásadě vyskytuje při konzumaci zeleniny, pro kterou byla použita voda z otevřených nádrží.

Kromě standardních příznaků infekce parazity může člověk zaznamenat astmatické záchvaty, které jsou doprovázeny dušností, zrudnutím obličeje, rozšířenými zorničkami a tachykardií. Pokud dospělý způsobil obstrukci žlučovodů, vyvine se obstrukční žloutenka. Známky patologie:

 • křečové bolesti v pravém hypochondriu;
 • zežloutnutí kůže;
 • horečka;
 • bezbarvé výkaly.

Opisthorchiasis

Příčincem choroby je kočičí náhoda. Jméno parazita je způsobeno skutečností, že kromě lidí často infikuje kočky a jiné savce, kteří jedí ryby.

kočičí náhoda parazita

Kočičí motolice zpravidla ovlivňuje játra a slinivku břišní a způsobuje zánět v orgánech. Příznaky jsou různé a závisí na počtu parazitů. Pacient může zaznamenat:

 • příznaky intoxikace;
 • horečka;
 • kopřivka;
 • svědicí pokožka;
 • bolest svalů, kloubů, pravé hypochondrium.

V některých případech způsobují hlísty nárůst lymfatických uzlin, rozvoj žloutenky. Chronická forma patologie často vede k hepatitidě, cirhóze jater.

Paragonimiasis

Pachatelem nemoci je plicní náhoda, která vstupuje do lidského těla infikovanými korýši.

Nejprve parazit vstupuje do lidského střeva, poté do břišní dutiny. Konečným bodem jeho cesty je plicní tkáň. Kromě toho je červ schopen proniknout do mozku a ovlivnit centrální nervový systém.

parazit plicní motolice

Specifické příznaky parazitické invaze do plic:

 • bolest na hrudi;
 • kašel s hlenem, který může obsahovat hnis a krev;
 • horečka.

V některých případech způsobují helmintové narušení ventilační funkce plic a výměny plynů během dýchání.

Kulatí červi

Díky své struktuře jsou škrkavky (hlístice) schopné přežít i v extrémních podmínkách. Jejich tělo je pokryto třívrstvým pohybovým vakem, který spolehlivě chrání parazity před vnějšími vlivy.

druh parazitních oblých červů

Běžné nemoci způsobené hlísticemi:

 • askarióza;
 • enterobiáza;
 • trichinóza.

Askarióza

Vývoj onemocnění vyvolává ascaris, který je zpočátku fixován v tenkém střevě. Průměrná délka dospělých je 40 cm. Larvy parazita mohou vstoupit do zažívacího systému člověka s nemytou zeleninou a ovocem, kontaminovanou vodou. Špatně umyté ruce před jídlem jsou také často příčinou askariózy.

Během pronikání larev do lidského těla lze pozorovat subfebrilní teplotu, alergické vyrážky a kašel s uvolňováním čirého sputa. Známky střevního stadia ascariázy (průjem, bolesti břicha) jsou pozorovány pouze v přítomnosti několika parazitů. Žít ve střevech jednoho červa je zpravidla bez příznaků.

Komplikace s několika parazitickými infestacemi:

 • zablokování žlučovodu;
 • hnisavé zánětlivé procesy v žlučníku, játrech;
 • zánět slepého střeva;
 • střevní obstrukce.

Enterobiasis

Provokatéři nemoci jsou červi - malí červi o délce až 1 cm.

lidské parazity červa

V současné době je enterobiáza nejběžnější parazitární patologií na světě. Toto onemocnění je v zásadě diagnostikováno u dětí mladších 10 let.

Příznaky, stejně jako v předchozích případech, se projevují pouze při vícečetném napadení parazity. Děti mají často průjem, hlen ve stolici, obtížné a bolestivé trávení, svědění v řiti a nevolnost. Při závažném průběhu onemocnění se mohou objevit křeče končetin. Kromě toho jsou červi schopni proniknout do genitálií a způsobit v nich akutní zánět.

Trichinóza

Toto onemocnění provokuje Trichinella - jeden z nejmenších parazitických červů. Délka parazita zřídka přesahuje 4 mm. V larválním stádiu mohou červi infikovat kosterní svaly. Výjimkou je myokard - svalová tkáň srdce. Dospělí parazitují na tenkém střevě.

Lidská infekce se zpravidla vyskytuje při konzumaci polopečeného vepřového masa. Současně pro rozvoj onemocnění stačí konzumovat pouze 30 g masa postiženého parazity.

Patologie se projevuje standardními příznaky parazitické invaze. V pokročilém stadiu se může objevit otok víček, obličeje, paží a nohou, bolest v dolní části zad, žvýkací svaly. Možnými komplikacemi jsou úplná nebo částečná ztráta pohyblivosti, ochrnutí dýchacích cest.

Jak se vyhnout napadení hlístami?

Aby se snížilo riziko infekce parazitickými červy, je důležité dodržovat tyto pokyny:

 1. Před jídlem, po návštěvě ulice, veřejných místech si důkladně umyjte ruce.
 2. Dodržujte správnou technologii vaření masa a ryb. Tepelné zpracování masa a rybích produktů by mělo trvat nejméně 20 minut.
 3. Nejezte sušené nebo sušené ryby.
 4. Proveďte odčervení domácích zvířat.
 5. Pravidelně se nechte testovat, i když nemáte žádné patologické příznaky. Nejběžnější diagnostickou metodou je makroskopické a mikroskopické vyšetření stolice. První metoda umožňuje detekovat dospělé, druhá - vajíčka a larvy červů.