Červi (helmintiáza)

Červi jsou červi, kteří vedou parazitický životní styl v těle svého hostitele - člověka. Na věku nezáleží. Dospělí i děti jsou stejně náchylní k infekci. Klasifikace helmintóz je velmi rozsáhlá, zejména v zemích s horkým podnebím.

parazity v lidském těle

Existují 3 třídy parazitických červů:

  • kulatý (hlístice) - červi, červi;
  • páska (tasemnice) - vepřová tasemnice, bovinní tasemnice, echinokok;
  • ploché červy, motolice (trematody).

Nejběžnějšími červy u dětí jsou červi, kteří způsobují enterobiázu. Tito helminti jsou malé velikosti, v průměru až 1 cm, bílošedé barvy se zakřiveným tělem. Místem lokalizace těchto parazitů je tlusté střevo, ale mohou také pronikat do dolních částí tenkého střeva. Pinworms se množí na kůži poblíž konečníku. V noci se samice červa dostávají ven, aby snášely vajíčka do záhybů kůže, často pronikají do stydkých pysků, což končí infekčními chorobami genitálií. Celkově tito helmintové žijí asi 1-1, 5 měsíce. Proces sebeinfekce u dítěte může vést k tomu, že nevolnost přetrvává mnoho let. Parazity lze detekovat pouhým okem ve výkalech.

Škrkavky jsou dalším typem červů, který se nejčastěji vyskytuje u dětí. Z charakteristického druhu, dosahujícího délky 15 cm, se tyto hlístice usazují v lumen smyček tenkého střeva a pohybují se směrem k pohybující se hrudce jídla. Škrkavky se do výkalů dostávají velmi zřídka. Samice pravidelně uvolňují vajíčka, což lze najít při analýze výkalů. Pokud však během studie nebyli nalezeni, neznamená to, že dítě není infikováno. Životní cyklus škrkavek může trvat několik let.

Důvody

Zvědavost dítěte je realizována jeho prsty, dítě, poznávání světa, aktivně se dotýká všeho, co mu spadá pod paží, a okamžitě se vtáhne do úst, snaží se o sílu a chuť. Vejce červa tak bezpečně vstupují do zažívacího traktu jejich budoucího malého hostitele.

Dítětem se při pití kontaminované vody nakazí vajíčka červů z povrchu nemytých plodů. Infekce se velmi často objevuje při komunikaci se zvířaty nebo při hraní na zemi, pískoviště, kde kočky a psi rádi řeší své fyziologické problémy. Po procházce si děti často neumývají ruce a veškerá špína spolu s parazitickými vejci se jim dostane do úst.

Příznaky

Pokud bylo dítě infikováno velkým počtem vajíček parazitických červů, může během několika dní dojít k prudkému zhoršení. V mírnějších případech se první příznaky invaze objeví po několika týdnech nebo dokonce měsících. Hodně záleží na imunitě dítěte. Může se dobře vyrovnat s parazity a omezit jejich vývoj. Ale postupně se obrana snižuje a hlísty infikují tělo, což způsobuje vážné problémy.

Prvními příznaky jsou příznaky otravy (intoxikace). Životní aktivita červů je doprovázena uvolňováním velkého množství zvířecích toxinů, které mohou otrávit tělo dítěte. Ve střevech používají parazitické červy živiny, v důsledku čehož dítě postupně ztrácí bílkoviny, sacharidy, tuky a vitamíny.

Dítě má:

  • vyhublost,
  • bledost kůže,
  • slabost, časté závratě,
  • zvýšení tělesné teploty, bolesti hlavy,
  • špatný sen,
  • plačtivost,
  • depresivní nálada.

Projevují se střevní onemocnění - zácpa, řídká stolice, dunění a bolesti břicha, záchvaty nevolnosti a zvracení, bolestivé pocity v různých částech břicha a nadýmání. Onemocnění může být doprovázeno alergickými stavy: svědění, vyrážky, kašel, zánět sliznic dýchacích cest. Oslabení imunity vede k přidání infekčních onemocnění.

Diagnostika a léčba

Diagnóza helmintiázy ve stolici je poměrně obtížná. To je způsobeno skutečností, že vajíčka škrkavek nebo červi se ve výkalech neobjevují každý den, a technika rozmazané mikroskopie z analýzy vyžaduje velkou péči. Pro zvýšení spolehlivosti analýzy výkalů pro vejce červů je vhodné trvat nejméně 3 dny za sebou.

V případě zvýšeného rizika infekce červy (kontakt se zvířaty, hraní dítěte na zemi nebo v otevřených pískovnách, zvyk dítěte brát věci do úst, kousat si nehty nebo lízat prsty atd. ), Doporučuje se podrobit se důkladnému vyšetření, které zahrnuje kromě trojnásobné analýzy výkalů také speciální testy na detekci protilátek proti helmintům.

Za přítomnosti alergických projevů neznámého původu, zvýšení počtu eosinofilů v krevním testu, přetrvávající intestinální dysbiózy je vhodné darovat krev pro stanovení imunoglobulinů třídy E (Ig E a G) škrkavkám a dalším helmintům . U domácích mazlíčků můžete zkontrolovat výskyt červů.

Při hodnocení souhrnu nepřímých známek a anamnézy může lékař doporučit antihelmintickou léčbu bez přímých důkazů o přítomnosti červů u dítěte, pokud jsou vyloučeny jiné patologické stavy, které způsobují podobné klinické projevy. Všech členů rodiny, aby se zabránilo tvorbě zaměření infekce navzájem helmintovými vejci. V této situaci je navíc nutné posílit hygienická opatření, zejména vařit a žehlit postel a osobní prádlo na obou stranách.