Známky parazitů žijících pod lidskou kůží

Paraziti bohužel mohou žít a živit se nejen ve vnitřních orgánech člověka, ale také pronikat pod kůži. To způsobuje řadu onemocnění, která mají svá specifika. Je důležité včas diagnostikovat příčinu nepříjemných příznaků a zahájit léčbu dříve, než parazitičtí červi způsobí velké škody na těle. Většina parazitů, kteří žijí pod kůží, se může nakazit pouze v tropických zeměpisných šířkách: koupáním ve stojatém rybníku, pitím nepřevařené vody nebo se stanou obětí hmyzu sajícího krev. Někteří jedinci se ale „usadí" ve svém těle, aniž by opustili domov.

červené skvrny s podkožními parazity

Odrůdy chorob a parazitů

Medicína rozlišuje řadu onemocnění, jejichž diagnóza ukazuje na podkožní červy u lidí.

 1. Cysticerkóza. Jeho původci jsou larvy tasemnice vepřové. Nejčastěji se dostávají do těla s nepřevařenou vodou nebo jídlem. Tyto červy jsou lokalizovány ve vnitřních orgánech, očích, mozku, svalech a pod kůží (jsou pozorovány na ramenou, dlaních, hrudníku). Takoví paraziti mohou v člověku žít roky, pod epidermis se tvoří ztluštění a otoky, které časem ztloustnou. Diagnostiku mírně usnadňuje kopřivka, která se neustále projevuje vyrážkami na kůži.
 2. Schistosomiáza. Toto onemocnění je vyvoláno helminty, kteří žijí ve vodách Afriky a Asie. Červi ovlivňují genitourinární systém a kůži. Hlavními příznaky jsou svědění, vyrážky, dermatitida, silné noční pocení, poškození ledvin, zvětšení jater.
 3. Filarióza. Jde o nitkovité háďátka žijící v Jižní Americe, Asii a Africe. Šíří je krev sající hmyz. Nemoc se vyvíjí po velmi dlouhou dobu (až sedm let), ale vyvolává řadu patologických stavů kůže: vředy, ekzémy, uzliny, papuly, vyrážky. Pokud člověk nevěnuje pozornost neustálým bolestem hlavy, ospalosti, poruchám spánku a celkové slabosti, mohou se vyvinout komplikace ve formě artrózy, glaukomu, šedého zákalu.
 4. příznaky parazitů pod lidskou kůží
 5. Svrab. Roztoč svrab před půl stoletím byl docela běžný. Usazuje se v hlubokých vrstvách epitelu, živí se jím a klade tam vajíčka. Samička parazita žije asi dva měsíce, ale dokáže naklást několik desítek vajíček pod kůži. Klíště proráží průchody v epitelu, a to vyvolává silné svědění. Místa lokalizace - záhyby na těle, strany stehen, mléčné žlázy, podpaží, genitálie a vlasy. Lidská kůže je pokryta puchýřovitými vyrážkami, objevují se pupínky, vředy a další komplikace.
 6. Dirofillaria. Jedná se o parazity, kteří mohou existovat nejen subkutánně, ale také ovlivnit oční bulvu. Samice těchto červů dosahují délky až 30 cm a muži - až 10. Přenašeči červů tohoto druhu jsou psi a kočky a kousání je, komáři přenášejí larvy mikrofilárií na člověka. V tomto případě může vývoj dospělého v těle trvat roky. Podle statistik připadá většina odstranění očních bulv právě na diagnózu dirofillaria, po celkovém zhoršení zraku až po slepotu. Pod kůží se tvoří plomby, které svědí, zčervenají a mohou dosáhnout velikosti vajíčka. Právě v nich se nachází dospělý červ.
 7. Drakunkulóza (morče). Jedná se o kulaté červy, dosahující délky až 120 centimetrů. Častější v tropickém podnebí. Kromě lidí jsou postiženy také kočky a psi. Můžete se jimi nakazit pitím nepřevařené vody, koupáním ve znečištěných nádržích. Jakmile je červ v těle ve formě larvy, dosáhne dospělosti až po roce života v člověku. Nejčastěji touto nemocí trpí nohy: jsou to oni, kdo jsou náchylní k takovým komplikacím, jako je vývoj kontraktur, záněty kloubů. Kromě toho je přítomnost guinejského červa uvnitř člověka plná gangrény a otravy krve.
 8. Ankylostomiáza. Původci červů žijí v místech tropického a subtropického klimatu. Měchovci se dostanou pod kůži člověka přes sebemenší poškození kůže (obvykle nohou) a tam zůstanou parazitovat. Onemocnění se projevuje příznaky jako silné svědění, někdy se objevuje kašel, chudokrevnost, objevují se známky poškození vnitřních orgánů.
 9. Demodikóza. Jedná se o jedno z nejčastějších dermatologických onemocnění. Vyskytuje se v důsledku pronikání subkutánního původce klíšťat. Jedná se o nehelmintické onemocnění, ale škůdce také žije ve vrstvách epidermis (v Meibomových kanálcích a mazových žlázách). Příznaky parazitů: hojné, výrazné akné na obličeji, tvářích, na čele a kolem očí, někdy dochází k vypadávání řas.
příznaky subkutánního parazita demodex na obličeji

Diagnóza, příznaky a příznaky

Při podezření na podkožní červy a parazity je nutné co nejdříve konzultovat lékaře, protože někteří jedinci žijí v lidech i několik let, než se „potěší" příznaky. Parazité tedy v době odhalení již stihnou způsobit poškození zdraví.

Vzhledem k tomu, že klinický obraz červů a dalších obyvatel podkoží je značně nejednoznačný a mnoho příznaků se objevuje individuálně, neexistuje obvykle jednoznačný seznam příznaků. Existuje řada indikátorů, které mohou naznačovat subkutánní parazity: neustálé svědění, podráždění kůže, těsnění různých velikostí, vyrážka, malé puchýře na povrchu epitelu, nepřímo - poruchy spánku, únava. Chcete-li zjistit etiologii takových projevů a vyloučit helminthickou invazi, musíte navštívit řadu odborníků, mezi nimi:

 • dermatolog;
 • neuropatolog;
 • alergolog;
 • specialista na infekční onemocnění;
 • psycholog (pokud předchozí specialisté ve svém profilu nenašli patologie).

Diagnostika probíhá několika způsoby, v závislosti na symptomech:

 • krevní test na antigeny;
 • vyšetření vzorku epidermis;
 • stěr;
 • vzít tajemství;
 • škrábání.

Právě tyto indikátory mohou detekovat přítomnost nebo nepřítomnost parazitů na kůži člověka.

skvrny na rukou s podkožním klíštětem

Tradiční metody hubení škůdců

Léčba přímo závisí na typu parazitického červa. V každém jednotlivém případě je zvolena vhodná terapie s přihlédnutím k věku a stádiu zanedbání problému. Většina léků je značně toxická nejen pro červa, ale i pro lidské tělo.

 • zbavit se dracunkuliázy je možné pouze chirurgickou operací;
 • parazit svrab je účinně vytlačen kyselinou chlorovodíkovou a sírovým mýdlem;
 • se schistosomiázou pomůže antimonový lék;
 • tělo zbavuje demodikózy kosmetická řada pro péči o pleť obličeje (speciální mýdlo na mytí, krém).

Spolu s tradiční léčbou drogami musí pacient zpřísnit hygienické postupy, pečlivě sledovat čistotu těla, prostor, oblečení a vyhnout se zbytečnému kontaktu s lidmi. V některých případech budete potřebovat dietní potraviny, kosmetiku pro péči o pleť.

Prevence podkožních červů

U helmintických invazí musíte být extrémně opatrní, protože usadit parazity v těle je docela jednoduché a správná diagnóza a léčba může trvat roky.

Aby se minimalizovalo riziko infekce červy subkutánně, lékaři doporučují pamatovat si následující pravidla:

 1. před cestou do zemí s tropickým klimatem musíte být očkováni;
 2. vždy dodržujte hygienická pravidla: umyjte si ruce po kontaktu s velkým počtem lidí, penězi, po odchodu na toaletu, před jídlem;
 3. ženy by neměly používat kosmetiku někoho jiného, protože existuje vysoké riziko zanesení larev parazitů (nebo klíštěte) na kůži;
 4. ovoce a zelenina by měly být před použitím důkladně omyty, ale je lepší přelít vroucí vodou, vystavit maso dlouhodobým tepelným účinkům, vařit vodu na pití;
 5. pečlivě ošetřete jakékoli poškození kůže antiseptiky, zejména v tropech;
 6. neplavte ve špinavých a pochybných vodách.

Pokud se paraziti usadili pod kůží, je to důvod co nejdříve kontaktovat kožního lékaře. Bude schopen určit typ červa a předepsat adekvátní léčbu. Ve většině případů pacienta čeká konzervativní terapie, včetně užívání antihelmintik a dalších léků, které u lidí zmírňují příznaky onemocnění.