Paraziti lidského těla, hlavní typy

Paraziti často brání člověku v normálním životě, protože velmi oslabují jeho tělo. Na kterých zástupcích v nás nejčastěji parazitují a jak s nimi zacházet - to řekne článek.

Paraziti jsou tvorové, kteří žijí a živí se svým hostitelem. Mohou obývat všechna zvířata, ryby, ptáky i lidi. To způsobuje spoustu problémů, protože tato stvoření do značné míry kazí zdraví. Parazity v lidském těle mohou žít v játrech, střevech, krvi, dokonce napadat mozek a plíce. Jaké jsou nejběžnější typy? Existuje několik různých kategorií parazitů: ploché a kulaté červy, prvoky a hmyz. Jak ovlivňují tělo a jak je vyloučit - článek řekne.

Druhy parazitů

nejjednodušší parazit trypanostomie u lidí

Jak již bylo zmíněno, v lidském těle existují různé typy parazitů:

 • prvoky (trypanosom, malárie plasmodium, lamblia, úplavice améba);
 • ploché červy (kočičí motolice, jaterní motolice, hovězí a vepřová tasemnice);
 • škrkavky (škrkavka, pinworm);
 • hmyz (vši, gadfly, blechy);
 • chelicerae (roztoči).

Tyto druhy nejčastěji napadají lidské tělo. Všechny spojuje skutečnost, že se živí šťávami a tkáněmi svého hostitele a pomalu ho zabíjejí. Je těžké vyhnat kteroukoli z nich, protože každá má spoustu připevňovacích zařízení (přísavky, háčky, chelicery) a některá se dokonce usazují v buňkách těla, odkud je prostě nemožné je vyloučit.

Pravděpodobně každý ví o vši, blechách a klíšťatech, protože tato stvoření žijí na povrchu těla, je snadné je najít a je o něco snazší bojovat. Ale ne každý si je vědom vnitřních parazitů v těle a ve skutečnosti jsou pro zdraví nejnebezpečnější.

Nejjednodušší

Tyto malé organismy se vyskytují všude:

 • ve vodě;
 • Země;
 • vzduch.

Je nemožné je vidět, protože se skládají pouze z jedné buňky. Existují neškodní zástupci: nálevník, proteus améba, zelená euglena a další. Někteří dokonce pomáhají zvířatům, například někteří nálevníci tráví celulózu z trávy pro krávy, ale mezi tímto množstvím je mnoho parazitů.

Malárie plasmodium

malárie plasmodium v ​​lidském těle

Tento rodák ze střední Afriky dnes straší v mnoha zemích. Malárie Plasmodium je přenášena komáry rodu Anopheles, kteří nejsou příliš vybíraví, a hlavní věcí pro ně je teplo a voda. Mnoho zemí provedlo prevenci nemoci: vypustily močály, zničily larvy a nemoc tam ustoupila, ale tento parazit stále zuří v oblasti střední Afriky a Jižní Ameriky.

Jakmile je v těle, prochází malárie plasmodium dvěma stádii: jaterní a erytrocytovou. První projde po několika hodinách. Plasmodium napadá jaterní buňky, vstupuje do nich, začíná se množit a živí se živinami hostitele. V této době už člověk cítí první nepříjemné příznaky:

 • bolest hlavy;
 • nevolnost;
 • nedostatek chuti k jídlu.

Po několika dnech parazit opouští játra do krevního řečiště a usazuje se v červených krvinkách. Žije tam dlouho. Každé 3-4 dny opouští jedno a vstupuje do druhého. Výstup je doprovázen uvolňováním odpadních produktů prvoka, proto se teplota majitele rychle a silně zvyšuje, začíná horečka, zvracení a střevní poruchy.

Léčba malárie Plasmodium je obtížná, protože parazit se skrývá v buňkách hostitele. Když se objeví hlavní příznaky nemoci, je nutné před jejím příjezdem zavolat sanitku a pacientku neustále zalévat, protože teplota a horečka způsobují dehydrataci. V nemocnici bude nainstalován typ plazmodia (je jich více než 5) a bude předepsána léčba.

Prevence je jednoduchá - oplocení vašeho bydliště moskytiérou, pokud se v okrese nacházejí živnou půdu pro komáry Anopheles, stejně jako odvodnění bažin nebo zaplavení jejich povrchu speciálními prostředky, které vytvářejí film, přes který larvy komárů nemohou dýchat a umírat .

Giardia a úplavice améba

lamblia v lidském těle

Oba tito paraziti žijí v zažívacích orgánech člověka a jejich hostitelem se může stát každé zvíře. Pronikají do těla spolu se špinavou vodou, nemytým ovocem nebo zeleninou. Jejich oblíbenými místy jsou jaterní kanály, tenké střevo a horní část tlustého střeva.

Příznaky na sebe nenechají dlouho čekat a je těžké si je nevšimnout. Prvními projevy jsou poruchy stolice. V průběhu času teplota prudce stoupá, začíná silný průjem a zvracení. Nejčastěji člověk umírá na dehydrataci, protože poslední dva příznaky se prakticky nezastaví, pacient rychle ztrácí vodu.

Boj proti těmto parazitům spočívá v pití velkého množství čisté převařené vody a užívání speciálních solných balíčků - přípravků obsahujících speciální složení solí, které pomáhají zadržovat vodu v těle. Prevence je také jednoduchá - mycí prostředky, sledování stavu pitné vody, protože právě ona je zdrojem reprodukce těchto parazitů.

Ploché červy

Parazity v lidském těle mohou být jednobuněčné i mnohobuněčné. To jsou ploštěnci. Název vychází z jejich tvaru, protože jsou opravdu ploché, protože dýchají celým povrchem těla, takže se snaží objem co nejvíce zmenšit. Existují 3 typy plochých červů: nálevníky, motolice a tasemnice. První jsou docela neškodní, žijí v zemi nebo ve vodě. Ale druhé dvě třídy jsou výlučně paraziti.

Přísavky

Jedná se o malé červy, kteří mají přísavky na ústech a břiše. Raději žijí v našem těle uvnitř kanálu jater a žlučníku. Tito helmintové mají dvě hlavní životní fáze - larvu a dospělého. Hostitelem pro larvy mohou být vodní měkkýši (jaterní motolice), ryby (kočičí motolice), ale dobytek a lidé jsou trvalé.

jaterní motolice u lidí

Dospělí se nejčastěji usazují v oblasti jater, ale někdy se mohou dostat do střev, plic nebo dokonce do mozku. Jejich ubytování je doprovázeno:

 • bolest hlavy;
 • hubnout;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • anémie.

Mohou být zabiti pouze speciálními antihelmintickými léky, které lékař předepíše v závislosti na typu parazita.

Prevence je jednoduchá: nepijte vodu a neplavte se ve stojatých vodách a také nežvýkejte stébla trávy na poli, jak to mnoho lidí dělá, protože larvy plochých červů mohou být také na trávě.

Páska

Tasemnice se nazývají proto, že tito paraziti mají velkou délku (s výjimkou echinokoků), takže opravdu vypadají jako stužka. Vyvíjejí se také se změnou „místa bydliště", ale nejčastěji je to osoba, která je pro ně trvalým vlastníkem.

Hovězí a vepřové tasemnice napadají tenké střevo. Jsou připevněny přísavkami a háčky, takže je odtud nelze odstranit výkaly. Neustále rostou, mohou dosáhnout délky 10 metrů nebo více. Mohou být odtud vyhnáni pouze speciálními léky, které parazita zabijí, přísavky se uvolní, spadnou a vyjdou s výkaly.

Jedním z nejnebezpečnějších zástupců tasemnic je echinokok. Hostitelem jeho larvy je člověk a býložravci a dospělý červ se usazuje v predátorech. Nebezpečné je larvální stádium parazita, protože se liší strukturou od té, která tvoří tasemnici.

Echinokoková larva je vak, ve kterém se vyvíjí mnoho larev. Taková struktura může napadnout mozek, plíce, střeva, játra. Je nebezpečná svým neomezeným růstem, protože dříve nebo později jednoduše roztrhne tkáně majitele. Pokud echinokok zasáhl mozek nebo plíce, může pacienta zachránit pouze operace, ale může být také nebezpečná.

Pokud se v našem těle usadily tasemnice, musíme naléhavě jít do nemocnice, protože neustále rostou, ucpávají střeva (tasemnice), ovlivňují plíce nebo mozek (echinokok), pijí všechny důležité šťávy a zabíjejí svého hostitele . Prevence spočívá v kontrole malých bílých nebo nažloutlých larev u masa a ryb. Pokud jsou přítomny, pak by se takový výrobek nikdy neměl jíst!

Kulatí červi

Ascaris v lidském těle

Mnozí také slyšeli o kulatých červech, protože otravují životy lidí ne méně často než ploché, zejména nimi trpí malé děti. Nejznámějšími zástupci jsou škrkavky a červi, kteří obývají lidské střevo. Někdy se mohou dostat do jiných orgánů: jater, očí, mozku.

Škrkavky se vyvíjejí se změnou stanoviště: larvy žijí v plicích člověka a dospělí ve střevech. Název „kulatý" charakterizuje jejich tvar průřezu - jsou opravdu kulaté.

Tito červi nemají připevňovací zařízení, ale mají svaly, které jim pomáhají odolávat výkalům. Někdy sami vylezou z těla (pinworm) a kladou vajíčka na konečník.

Trpí nimi děti, protože děti neznají hygienická pravidla, a proto si po vyčesání místa ukládání vajíček mohou strčit prsty do úst a znovu se nakazit.

Léčba je možná léky předepsanými lékařem. Pokud se matka dítěte s červa bojí dát mu pilulky, můžete ho vyléčit bez nich. K tomu je nutné v 5-6 ráno (v tuto dobu žena opustí tělo a položí vajíčka kolem konečníku) otřít vnitřek kněží vodkou a poté namazat místo ošetření dětský krém, aby nevysušoval jemnou pokožku.

Prevence spočívá v tom, že musíte neustále sledovat hygienu: umyjte si ruce po dotyku se zemí, nepijte špinavou vodu.

Test parazitů

Pokud máte pochybnosti o svém zdraví, můžete otestovat přítomnost parazitů v těle. Pokud se vyskytne některý z následujících příznaků, vložte znaménko plus.

 1. Úbytek hmotnosti je pozorován bez diety nebo změn ve stravě.
 2. Teplota se neustále zvyšuje v oblasti 37-37, 5 gramů.
 3. Neexistuje žádná chuť k jídlu, nebo naopak neustále chcete jíst.
 4. Často existuje touha jíst něco sladkého.
 5. Zvýšené bolesti hlavy.
 6. Návaly slabosti.
 7. Poruchy stolice.
 8. Nevolnost nebo zvracení
 9. Alergické vyrážky nebo otoky.
 10. Bolest v játrech a střevech.
 11. Mdloby (pokud je ovlivněn mozek).
 12. Chvění rukou.
 13. Konstantní bledost.

Pokud existuje 1 až 4 plusy, znamená to, že neexistují žádní červi, ale člověk zažívá neustálý stres, je nemocný nebo má problémy s trávicím traktem. Pokud existuje 5 až 7 plusů, existuje podezření na přítomnost parazitů, ale více než 8 pozitivních odpovědí naznačuje skutečné problémy, takže je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

Paraziti otráví lidské tělo, oslabí imunitní systém, zabrání jim vést normální aktivní život, takže si musíte pamatovat na příznaky jejich projevů a způsoby léčby, jakož i preventivní opatření, protože pouze tehdy se můžete chránit a tvoje rodina.