Jak se zbavit červů?

Muž trpí bolestmi břicha způsobenými červy

Zamoření červy je pozorováno u více než 1, 5 miliardy lidí. Červy se můžete nakazit jídlem, surovou vodou nebo kontaktem s nemocným člověkem.

Helminthiázy neboli helmintické zamoření jsou skupinou onemocnění způsobených parazitickými červy žijícími v lidském těle. Podle posledních údajů je 1 ze 100 lidí skrytým přenašečem a asi 80 % nových případů onemocnění se vyskytuje u dětí a dospívajících. Současně jsou helmintiázy zaznamenávány nejen v nerozvinutých zemích: často se mezi bohatými segmenty populace vyskytují ohniska enterobiázy a askariózy.

Široká distribuce helmintiáz je vysvětlena asymptomatickým průběhem onemocnění v počátečních stádiích. Také příznaky napadení se neobjeví, když je počet parazitů v těle malý. Pacient nemusí mít podezření na přítomnost parazitů po dlouhou dobu, ale přesto infikuje ostatní.

Jak nebezpeční jsou červi?

Dnes je známo 360 druhů červů, které jsou pro člověka nebezpečné. Většina z nich parazituje v lidských střevech nebo játrech, ale v závislosti na druhu parazita a jeho životním cyklu (vajíčko, larva, dospělý jedinec) mohou být postiženy jakékoli orgány a systémy: plíce, srdce, centrální nervový systém, svaly, oční bulvy , atd. Dále.

Hlavní škody způsobené helminty jsou:

 • postupný rozvoj anémie (nedostatečný počet červených krvinek).Červi spotřebovávají živiny ze střev, v důsledku toho tělo nedostává dostatek mikro- a makroprvků, pacient hubne a trpí nedostatkem vitamínů;
 • destrukce orgánů a tkání.Mnoho červů proniká střevními stěnami a během migrace poškozuje okolní tkáně. Na orgánech se tvoří mikroskopické rány a vředy, sliznice trávicího traktu je neustále zanícená a zvyšuje se riziko infekce;
 • patologie nervového systému.Červi nejen ničí tkáně, které je obklopují, ale také uvolňují odpadní produkty - toxiny, které mají destruktivní účinek na centrální a periferní nervy. Nemocný se stává nervózní, podrážděný, trápí ho bolesti hlavy, nespavost, letargie a apatie;
 • alergické reakce.Nebezpečnými alergeny jsou také odpadní produkty červů (toxiny). Proto se s helminthickými infestacemi často vyvine kožní vyrážka, objeví se svědění a je možná nevolnost a zvracení.

Helmintické napadení u dětí může způsobit opoždění vývoje a vést k nebezpečným komplikacím: od perforace (přes vředy) střev až po ochrnutí rukou a nohou.

Typickými zástupci jsou helminti

Mezi nejčastější typy parazitů patří:

 • pinworms– škrkavky, které pronikají do konečníku a tlustého střeva. K infekci dochází, když nejsou dodržována pravidla osobní hygieny;
 • škrkavky– škrkavky, které napadají tenké střevo. Během vývojového cyklu mohou migrovat spolu s průtokem krve a lymfy a vstupovat do plic a srdce;
 • bičíkovec- škrkavka žijící v tlustém střevě. Pomocí tenké hlavičky proniká do sliznice, poškozuje celistvost tkání a způsobuje mikrovředy;
 • opisthorchis– ploštěnky, které napadají játra. Paraziti ucpávají kanály, což způsobuje stagnaci žluči a narušuje normální fungování orgánu;
 • zakřivené hlavy- škrkavky, které parazitují na dvanácterníku. K infekci dochází kontaktem s larvami, které propíchnou kůži, dostanou se do krevního oběhu a rozšíří se po celém těle;
 • býčí tasemnice- tasemnice dosahující délky až 10 metrů. Zabírá téměř celé střevo, což vede k těžkému vyčerpání;
 • střevní úhoř– škrkavky, které pronikají do tlustého střeva a slepého střeva. Při kladení vajíček se červi přibližují k řitnímu otvoru, což způsobuje vážné svědění v anální oblasti;
 • Echinococcus– tasemnice, které postihují nejen gastrointestinální trakt, ale také játra a plíce. Způsobují echinokokózu, onemocnění, při kterém se tvoří cysty v různých orgánech člověka.
Parazitolog léčí helmintové infekce.

Jak se přenášejí červi?

Podle WHO trpí více než 1, 5 miliardy lidí na celém světě helmintiázami přenášenými půdou. Existuje obecná mylná představa, že se červy můžete nakazit pouze konzumací nekvalitních potravin: neupravené vody, nemytého ovoce a zeleniny nebo nezpracovaného masa a ryb. Ale to není pravda. Někteří paraziti mohou proniknout přes neporušenou kůži.

Larvy helmintů pronikají kůží, pronikají do kapilár a šíří se po celém těle spolu s krevním řečištěm. Pro člověka nejsou takové vpichy citlivé - podezření na infekci je poměrně obtížné. Parazity se můžete nakazit i vdechováním mikroskopických vajíček spolu s prachem.

Jak poznáte, že máte červy?

V závislosti na tom, které orgány jsou helminthickou invazí postiženy, se u pacientů může vyvinout zánět spojivek, kašel, bolesti hlavy, otoky a třes končetin. V případech vážného nedostatku vitamínů se objevují bolesti kloubů, vypadávají vlasy a začínají se loupat nehty. U dětí může helmintiáza vést k opožděnému fyzickému a intelektuálnímu vývoji.

Běžné příznaky červů u lidí jsou:

 • malátnost, slabost, únava;
 • alergie, jako jsou kožní vyrážky, kašel, astmatické záchvaty;
 • snížená nebo zvýšená chuť k jídlu;
 • nevolnost, zvracení bez otravy;
 • bolení břicha;
 • průjem nebo zácpa;
 • hubnutí, i když je chuť k jídlu dobrá;
 • problémy se spánkem, nespavost;
 • zanícené nebo zvětšené lymfatické uzliny;
 • horečka bez důvodu;
 • bolest svalů a kloubů bez cvičení;
 • chrápání nebo skřípání zubů ve spánku;
 • přítomnost červů ve výkalech;
 • svědění v anální oblasti (často s pinworms).

Jak zjistit, zda tam jsou červi?

Je nemožné nezávisle určit přítomnost helminthické invaze. V počátečních stádiích může být onemocnění prakticky asymptomatické. Pacient nepociťuje bolest, imunitní systém dokáže po určitou dobu potlačit patogenní účinky toxinů a alergenů. Exacerbace zpravidla začíná v období migrace larev nebo se zvýšením počtu červů. Čím silnější je napadení (tedy čím více parazitů), tím více příznaků se objevuje.

Nebezpečný je ale asymptomatický průběh invaze – pacient nakazí ostatní, jeho zdravotní stav se postupně zhoršuje. K detekci onemocnění je nutné pravidelně podstupovat preventivní vyšetření v nemocnici. Terapeut v rámci prevence minimálně jednou ročně předepisuje testy na červy. Pokud žijete v endemické oblasti - jednou za šest měsíců.

Analýza helmintů

K detekci helmintické infestace mohou být předepsány následující testy:

 • rozbor stolice.Výkaly se vyšetřují na přítomnost vajíček helmintů. Analýza nevyžaduje předběžnou přípravu: pacientovi stačí přinést vzorek stolice;
 • analýza enterobiázy.K určení enterobiázy (onemocnění způsobené červy) stačí odebrat seškrab (stěr) z anální oblasti. Obvykle je test předepsán ráno před odchodem na toaletu;
 • krevní test na specifické protilátky.Nejodhalující studie, která nám umožňuje identifikovat parazity, jako jsou škrkavky, opisthorchis, akné a lamblie.

Jak dlouho je test stolice na červy platný?

Test stolice na červy umožňuje specialistům detekovat vajíčka helmintů (pokud jsou přítomna). Tato studie neposkytuje 100% záruku detekce, protože počet vajíček závisí na životním cyklu červů a pravidelně nemusí být detekována ve výkalech, i když invaze zůstává. Proto ve většině případů lékaři doporučují provést test stolice dvakrát až třikrát s krátkým intervalem mezi testy.

Krevní test na parazity

Krevní test na specifické protilátky je nejinformativnější metodou pro detekci helminthického zamoření. Po analýze může lékař nejen mluvit o přítomnosti červů, ale také určit jejich typ, a proto vybrat nejúčinnější terapeutický komplex.

Červi jsou rozpoznáni lidským imunitním systémem jako patogen: tělo začne produkovat specifické protilátky k boji proti parazitům. To odhaluje analýza.

Který test na červy je lepší?

Pokud je podezření na parazitární infekci, lékař předepíše několik testů. Komplexní studie umožňuje určit se 100% přesností přítomnost červů, určit typ a fázi životního cyklu. Nelze říci, že jakákoliv analýza je lepší nebo horší: pro zvýšení spolehlivosti diagnózy je nutné provést několik testů.

Kam se obrátit, pokud máte podezření na červy?

Pokud máte podezření na helminthickou invazi, musíte si domluvit schůzku s odborníkem na infekční onemocnění. V raných stádiích nemá helmintiáza specifické příznaky, takže je docela obtížné mít podezření, že vy nebo váš blízký máte červy. Pacient si zpravidla stěžuje na mírnou malátnost: poruchy trávení, bolesti hlavy, apatie.

Pokud příznaky nezmizí do týdne nebo se stav pravidelně vrací (například jednou za 3-4 měsíce se necítíte dobře), měli byste se poradit se svým lékařem. Útoky špatného zdraví mohou být spojeny s migrací parazitů.

Který lékař léčí červy u lidí?

Léčbu parazitárního napadení provádí infekční specialista nebo parazitolog. Ale neměli byste okamžitě konzultovat specializovaného lékaře: je lepší poradit se s terapeutem. Ten vám předepíše sérii testů a případně vás pošle k parazitologovi nebo gastroenterologovi.

Jak léčit helmintiázu?

V případě zjištění červů lékař předepíše antiparazitické léky zaměřené na boj s určitým typem červů. Moderní léky jsou stejně účinné proti červům v každé fázi životního cyklu: dospělci, larvy a vajíčka. Ve většině případů stačí jedna dávka tablet, ale někdy je vyžadována léčba - léčba je vyvinuta terapeutem nebo parazitologem.

Je nepřijatelné odchýlit se od vyvinuté léčebné taktiky - to může vést k tomu, že vajíčka červů zůstanou v těle, což následně způsobí opětovné zamoření.

Spolu s antiparazitickými léky lze předepsat léky zlepšující stav gastrointestinálního traktu, vitamíny k odstranění nedostatku vitamínů a antihistaminika (při alergické reakci).

Helmintiáza: léčba lidovými léky

Existuje dostatečný počet metod pro léčbu helmintiáz lidovými léky. Pacientům se doporučuje konzumovat velké množství potravin se silnými silicemi: například pít nálev z hřebíčku nebo jíst česnek. Takové metody jsou nejen neúčinné, ale také nebezpečné.

Pokud jsou střeva poraněna červy, pak konzumace produktů se silnými silicemi způsobí další podráždění sliznice, zvýší bolest a problémy s vyprazdňováním.

Bez porady s lékařem byste také neměli používat antihelmintika. Některé léky vedou ke smrti červů, ale nevyvolávají jejich evakuaci, tzn. zůstávají v těle, což způsobuje těžkou otravu. Bezpečné ošetření invaze je možné pouze pod dohledem zkušeného lékaře!

Prevence helmintiázy

Léčbu helmintiázy by měl provádět nejen pacient, ale také všichni členové jeho rodiny. Je také nutné vyvařit ložní prádlo a spodní prádlo a provést mokré čištění pomocí dezinfekčních prostředků. V budoucnu, aby se zabránilo helmintické invazi, se doporučuje:

 • kontrolujte kvalitu potravin, které jíte: nejezte nemytou zeleninu, ovoce a bylinky, nezpracované maso nebo syrové ryby;
 • dodržovat pravidla osobní hygieny, nepoužívejte cizí ručníky a nádobí;
 • absolvovat jednou ročně komplexní vyšetření včetně testů na vajíčka červů.

Helminth infekce jsou vysoce léčitelné a nezpůsobují vážné poškození těla, pokud jsou včas odhaleny. Proto je hlavní věcí včas vyhledat lékařskou pomoc. Aby se zabránilo helmintiáze, je nutné dodržovat hygienická pravidla a pravidelně podstupovat vyšetření u lékaře.

Populární otázky

 1. Hubne člověk, když má červy?

  Ztráta hmotnosti je možným, nikoli však povinným příznakem napadení parazity. Ztráta hmotnosti v důsledku parazitárních onemocnění může být způsobena poruchami mikroflóry a procesů vstřebávání živin ve střevech.

 2. Jak odstranit červy bez léků?

  Parazitární onemocnění (červy) se léčí lékařsky pomocí antiparazitik. Léky proti červům může předepsat pouze lékař. Výběr antiparazitik závisí na druhu červů.

 3. Proč vylézají červi?

  Pohyb červů v lidském těle je určen charakteristikami jejich životních cyklů. Pro většinu parazitů je to, jak se šíří a přenášejí, dostat ven. Po uvolnění mohou být červi detekováni nejen ve výkalech, ale také ve sputu a vydechovaném vzduchu.