Fotografie parazitů v lidském těle

bolesti břicha s parazity

Druhy červů, které infikují vnitřní orgány člověka, se nazývají helmintové (červi). Podle statistik je dnes asi 30% z celkové populace náchylné k helminthické invazi. Červi otravující tělo mohou infikovat jakoukoli část těla. To je nebezpečné nejen pro nemoci, které mohou vyvolat hlísty. Jejich přítomnost v těle může být fatální.

K dnešnímu dni může být helmintiáza zcela vyléčena nejen léky, ale také lidovými léky. Každý typ má své vlastní metody léčby. Proto je třeba vědět a pochopit, jaké jsou druhy červů, stejně jako příznaky parazitární infekce, aby bylo možné přijmout včasná opatření.

Klasifikace helmintiózy

Parazitické červy jsou rozděleny do dvou velkých skupin: střevní a tkáňové.

První druh žije přímo ve střevech. Tato skupina zahrnuje:

 • škrkavky a červi;
 • měchovci a lamblia;
 • biče a trpasličí tasemnice;
 • hovězí tasemnice a široká tasemnice;
 • vepřová tasemnice.

Tkáňové červy mohou obývat jakýkoli orgán lidského těla a parazitovat po mnoho let. Tyto zahrnují:

 • cysticercus a trematody;
 • trichinella a jaterní motolice;
 • echinokoky a alveokoky.

Škrkavka

Jsou to nejběžnější a nejobtížnější druhy červů, kteří žijí v tenkém střevě dospělého nebo dítěte. Infekce tímto typem helmintu se nazývá ascariasis.

jak vypadají škrkavky

V prvních dnech invaze začne člověk pociťovat malátnost, nervozitu, horečku, dušnost, kašel a bolest v oblasti hrudníku. Tyto příznaky jsou ospravedlněny skutečností, že hlísty zpočátku ovlivňují dýchací systém.

Infekce může nastat při pití surové vody z neověřených zdrojů, špatně zpracovaného čerstvého ovoce a zeleniny. V létě se zvyšuje riziko ascariasis.

Pinworms

Malí červi, kteří se usazují ve střevech, způsobují onemocnění zvané enterobiáza. Červi kladou vajíčka do anální oblasti. Snesená vejce se promění v larvy a do těla se mohou znovu dostat pouze ústní dutinou.

jak vypadají červi v lidském těle

K opětovné infekci dochází v důsledku kontaktu špinavých rukou osoby trpící enterobiázou s jídlem, které jí. Mezi příznaky infekce patří svědění kolem konečníku a zvýšená podrážděnost.

Důležité! Nemoc je přenášena lidmi.

Měchovec

K infekci háďátkovou infekcí dochází prostřednictvím poškozené kůže při kontaktu se zemí, kde žijí larvy těchto druhů červů.

jak vypadají měchovci v lidském těle

Měchovci před vstupem do střev sledují stejnou cestu jako červi.

Mezi příznaky patří kašel, bolesti dolní části břicha, nevolnost a poruchy stolice. Tento typ helmintiózy může způsobit anémii.

Giardia

Giardiáza postupuje u lidí, kteří mají ve zvyku kousat nehty a jiné předměty (tužky, pera). Infekce může nastat také v případě pití nekvalitní vody, nemytých produktů, kontaktu se špinavým prádlem, kde mohou být larvy, a nositele nemoci.

jak vypadá lamblia v lidském těle

Příznaky infekce mohou zahrnovat řídkou stolici a bolest v podbřišku.

Vlasoglava

Trichocephalosis se vyskytuje během infekce larvami bičíků. Dostanou se dovnitř spolu s nezpracovaným ovocem a zeleninou. Špinavé ruce a voda jsou také vektory.

jak vypadají bičí červi v lidském těle

Invaze je doprovázena akutními bolestmi břicha, průjmem a sníženou chutí k jídlu. Známky infekce jsou často podobné příznakům apendicitidy.

Trpasličí tasemnice

Infekce červem se projevuje nejen špinavými rukama a nemytým jídlem, ale také nosičem může být hmyz.

Trpasličí tasemnice postihuje střeva a játra, způsobuje zánět a otravu.

jak vypadá trpasličí tasemnice v lidském těle

Hymenolepiasis může být doprovázen výskytem dysbiózy, zhoršené chuti k jídlu, zvýšené žízně, zvýšené únavy a nervozity.

Hovězí tasemnice

Jeden z nejnebezpečnějších druhů červů, kteří parazitují na tlustém střevě.

jak vypadá bovinní tasemnice v lidském těle

Dospělý červ dosahuje délky několika metrů. Jednotlivec odebírá všechny živiny z lidského těla a produkuje těžkou intoxikaci.

Příznaky invaze jsou:

 • průjem a bolest břicha;
 • zvracení a nevolnost;
 • neklidný spánek;
 • závratě a mdloby.

Riziko onemocnění teniarinhoses vzniká při konzumaci nedostatečně zpracovaného hovězího masa kontaminovaného larvami tasemnice skotu.

Široká stuha

Příčinou diphyllobothriasis je konzumace špatně zpracovaných rybích produktů a kaviáru.

Červ, který způsobuje onemocnění, je jeden z největších a může dosáhnout deseti metrů.

jak vypadá široká tasemnice v lidském těle

Příznaky infekce jsou silná bolest v podbřišku a anémie.

Vepřová tasemnice

Infekce tímto typem helmintu je pro člověka extrémně nebezpečná. Jíst vepřové maso, které nebylo dostatečně uvařené, může způsobit, že se Finové dostanou do těla a stanou se dospělými.

jak vypadá vepřová tasemnice v lidském těle

Od těla vepřové tasemnice se periodicky oddělují takzvané segmenty, které jsou schopné opustit tělo samy konečníkem nebo výkaly a vstoupit do prostředí. Známky teniasis jsou podobné známkám infekce bovinní tasemnicí.

Cysticerki

Jedná se o typ tkáňového červa, který je produktem segmentu vepřového tasemnice. Segmenty obsahující vajíčka tasemnic vstupují do vnějšího prostředí a mohou se znovu dostat do těla prostřednictvím vnějších environmentálních objektů a vyvolat vývoj cysticerkózy.

jak vypadá jaterní motolice v lidském těle

Paraziti se usazují ve svalech, myokardu a dokonce i v mozku.

Důležité! Působí mačkavě na orgány a způsobují zánět.

Jaterní náhoda

Opisthorchiáza se vyskytuje v důsledku požití larev jaterních motolic spolu s infikovanými rybami do lidského těla.

jak vypadá cysticercus v lidském těle

Známky přítomnosti opisthorchiasis:

 • nevolnost;
 • průjem;
 • bolesti celého těla;
 • výskyt alergií.

Závažnější příznaky jsou chronické. Tento typ parazita je nebezpečný pro rozvoj rakoviny jater.

Echinococcus

Červ se usazuje v těle, nejčastěji v játrech nebo plicích. Echinokok může způsobit tvorbu cysty v postiženém orgánu a výskyt nádorů. Infekce může být smrtelná.

jak vypadá echinokok v lidském těle

Larvy se přenášejí na člověka kontaktem s nemocnými zvířaty.

Trichinella

Trichinóza postihuje především lidi, kteří jedí špatně zpracované maso divokých zvířat. Prasata mohou být také nositelem Trichinella.

jak vypadají trichinella v lidském těle

Stanoviště dospělých v lidském těle jsou různé druhy svalů (dýchací, obličejové atd. ).

V rané fázi se objevuje nevolnost a řídká stolice. Následnými příznaky invaze jsou horečka, otoky, kožní vyrážky, bolesti svalů. Infekce tímto typem parazita bez včasného ošetření může být smrtelná.

silná bolest břicha s parazity

Způsoby lidské infekce hlístami

 1. Biohelminthiasis (infekce zvířat).
 2. Nakažlivá helmintiáza (přenášená z člověka na člověka).
 3. Geohelminthiasis (nemoci způsobené parazity, kteří provádějí jeden ze svých životních cyklů na Zemi).

Faktory ovlivňující projevy helmintiázy

škrkavka v lidském střevě

Způsob, jakým parazit vstupuje do těla;

 • Stupeň adaptace helmintu na lidské tělo;
 • Hustota obyvatelstva (počet) parazitických jedinců;
 • Stanoviště červa (tkáňové parazity žijí v tloušťce měkkých tkání a luminální žijí v mezerách dutých orgánů). Někteří helmintové v různých fázích mají luminální i tkáňové formy. Larvy a vývojová stadia červů zpravidla způsobují výraznější patologické změny.

Při absenci opětovné infekce se počet dospělých parazitů v lidském těle nezvyšuje. Tato vlastnost významně odlišuje helminthické invaze od nemocí způsobených bakteriemi, viry, houbami a prvoky.

Červi u lidí: příznaky

Helminthiasis je onemocnění charakterizované 2 fázemi kurzu (akutní, od dvou týdnů do dvou měsíců) a chronickým (od několika měsíců do několika let).

Příznaky akutní fáze helmintiázy

První příznaky onemocnění se mohou objevit v různých dobách (nejčastěji po 2–3 týdnech, u askariózy - po 2–3 dnech au filariózy může inkubační doba trvat 6–18 měsíců).

V akutním stadiu parazitární invaze je nejcharakterističtějším příznakem alergická reakce (protilátky se vytvářejí proti antigenům migrujících larev parazitů). U lidí infikovaných červy se na kůži často objevují svědivé vyrážky, které jsou náchylné k opakovanému průběhu, zvyšují se regionální lymfatické uzliny, může se objevit generalizovaný nebo lokální edém, bolesti svalů a kloubů. Migrující larvy parazitů mohou také způsobit bolest na hrudi, kašel, záchvaty udušení, poruchy stolice, nevolnost a zvracení.

Známky chronické helmintiózy

Příznaky chronické fáze přímo závisí na tom, který orgán je „obýván" parazity, a také jejich velikost a počet hrají důležitou roli.

známky přítomnosti parazitů v organismu

Když tedy parazitujete ve střevech jednotlivých jedinců, může být toto onemocnění asymptomatické (s výjimkou případů infekce velmi velkými parazity). Charakteristickými znaky chronické fáze intestinální helmintiázy jsou dyspeptické poruchy. U dětí je asthenoneurotický a bolestivý syndrom výraznější. Při masivní invazi škrkavek je možný rozvoj střevní obstrukce, obstrukční žloutenky a pankreatitidy.

U lidí trpících helmintiázami se významně zvyšuje riziko maligních nádorů v důsledku oslabeného imunitního systému a zlepšeného procesu dělení buněk (důsledek neustálé obnovy tkání poškozených parazity).

Druhy hlístů parazitujících v lidském těle

Původci lidské helmintiózy jsou 2 typy červů: kulaté (hlístice) a ploché (páska a motolice).

Kulatí červi

Pinworm

pinworms v lidském těle

Paraziti, kteří způsobují enterobiázu, jsou malí (do 10 mm) červi s tenkou dutinou se šedobílým zbarvením. Infekce se vyskytuje zažívací (ústy). Důvodem jsou špinavé ruce. Vejce parazita se nacházejí v zemi, na vlně infikovaných zvířat, nemyté zelenině a ovoci atd. Současně s enterobiózou jsou časté případy sebeinfekce (zejména u dětí) způsobené poškrábáním svědění oblastí a následné polykání vajec. Larva červa se vyvíjí v trávicím traktu do dvou týdnů. Poté, co se stal dospělým, červ parazituje v dolních částech malé a horní části tlustého střeva.

Ascaris

Ascaris v lidském těle

Ascaris je velký vřetenovitý parazit červeno-žluté barvy, který v dospělosti dosahuje 40 cm (ženy) a 15-25 cm (muži). Bez přísavek nebo jiných upevňovacích zařízení je škrkavka schopna samostatně se pohybovat směrem k potravinovým masám. Vajíčka parazita samice se vylučují spolu s výkaly.

Vlasoglav

Vlasoglav, původce trichocephalosis, je bílý hlíst parazitující v počáteční části tlustého střeva a dosahující velikosti 4–5 cm. Parazit se živí krví a tkáněmi sliznice konečníku.

S malým počtem červů je trichocephalosis asymptomatická. V těžké fázi (s masivní invazí) se u pacienta objeví bolesti břicha, vyvine se silný průjem, někdy doprovázený rektálním prolapsem. Tento stav je nejčastěji pozorován u oslabených dětí. Se střední fází trichocephalosis je možné zpomalení růstu dítěte.

Trichinella

trichinella v těle

Původcem trichinelózy je malý kulatý helminth, dosahující délky 2-5 mm. Infekce nastává při konzumaci špatně pečeného masa (vepřové maso, medvědí maso, divočák). Larva parazita pronikající do střev dospěje za 3-4 dny do stavu sexuálně dospělého jedince. Životnost červa je 40 dní, poté parazit zemře. Propíchnutím střevní stěny vstoupí larvy do krevního řečiště a jsou přenášeny do všech orgánů lidského těla a usazují se ve svalech. V tomto případě jsou nejčastěji postiženy dýchací a obličejové svaly, stejně jako flexorové svaly končetin.

V prvních dnech po invazi si pacienti stěžovali na bolesti břicha. Poté, asi po 2 týdnech, tělesná teplota stoupne na 39-40 ° C, na pokožce se objeví svědění, objeví se bolesti svalů a otok obličeje. Během tohoto období v případě masivní infekce existuje značné riziko úmrtí. Asi po měsíci se pacient uzdraví. Parazit je zapouzdřen ve spirálovité formě, po které do dvou let zemře.

Měchovec a nekator

Tito dva paraziti jsou si podobní biologickými charakteristikami i způsobenými chorobami. V tomto ohledu je obvyklé kombinovat je pod společným názvem (hookworms). Červi, dosahující délky 10-15 mm, parazitují na 12 stranách. střevo. Je třeba poznamenat, že se jedná o jeden z nejběžnějších, ale zároveň poměrně zřídka zjištěných parazitů. Larvy červů vstupují do lidského těla kůží při kontaktu s kontaminovanou půdou. Dále, když se dostanou do krevního oběhu, migrují jako škrkavky do plic a poté průduškami spolu s expektorančním sputem do zažívacího traktu. Ankylostoma parazituje ve střevě a váže se na střevní stěnu. Nejcharakterističtějším příznakem této helmintiázy je proto anémie z nedostatku železa a také změna poměru proteinových frakcí (dysproteinémie).

Ploché červy

Široká stuha

Jedná se o jednoho z největších hlístů, který dosahuje délky 10-20 metrů. Nemoc způsobená tímto parazitem se nazývá diphyllobothriasis. Vývojový cyklus červa začíná u sladkovodních ryb nebo korýšů. Larva vstupuje do lidského těla, které je konečným vlastníkem široké tasemnice, spolu s vejci nebo infikovanými rybími filety. Když se parazit dostane do tenkého střeva, přichytí se ke zdi a během 20–25 dnů doroste dospělému jedinci.

Diphyllobothriasis se vyskytuje na pozadí poruch trávicího traktu a anémie s nedostatkem B12.

Jaterní náhoda

Parazit, který způsobuje opisthorchiázu, je plochý červ dosahující délky 7-20 mm. K lidské infekci dochází při konzumaci kontaminovaného rybího masa, které nebylo dostatečně tepelně ošetřeno. Larva jaterní motolice z tenkého střeva proniká do žlučovodů a do žlučníku a fixuje se pomocí dvou přísavek.

V akutní fázi helmintiázy má pacient bolesti v horní části břicha, zvyšuje se tělesná teplota, objevuje se nevolnost, bolesti svalů, průjem a kožní vyrážky. Chronický průběh opisthorchiasis se projevuje příznaky hepatitidy, zánětu žlučovodů, cholecystitidy, poruch zažívacího traktu, nervových poruch, slabosti a zvýšené únavy. Parazit vede k rozvoji nevratných změn a ani po jeho vyloučení pacient nepodléhá chronickým zánětlivým procesům a funkčním poruchám.

Skot a vepřové tasemnice

Tito paraziti, téměř identické struktury, dosahují délky 5-6 metrů. Infekce teniarinhoses a teniasis se vyskytuje v důsledku konzumace masa ze skotu nebo vepřového masa infikovaného Finy (jedna z přechodných forem helmintiózy). Životaschopní Finové ve formě bělavých bublin o velikosti 0, 5 cm se připevní ke stěně lidského tenkého střeva a za 3 měsíce se z nich stane dospělý. Páskový parazit, který se skládá z více než 2 000 segmentů, neustále roste.

Echinococcus

echinokoků u lidí

U tohoto parazita je osoba prostředním hostitelem. Červ parazituje na lidském těle v podobě Finů. Konečným vlastníkem echinokoků je vlk, pes nebo kočka. Infekce probíhá alimentárně při kontaktu se zvířaty a objekty životního prostředí nasazenými vejci Echinococcus. Po vstupu do střeva se z nich vyvinou onkosféry (larvy se šesti háky). Ze střev vstupují do krve a jsou přenášeny po celém těle.

Alveococcus

Tento parazit, považovaný za typ echinokoků, je příčinou jedné z nejnebezpečnějších helmintóz (alveokokóza), jejíž závažnost je podobná cirhóze a rakovině jater. Infekce nastává, když onkosféry (vejce se zralými larvami) proniknou do střev. Laurocysty jsou velmi agresivní formace, které neustále rostou kvůli zvětšujícím se bublinám a také mají schopnost růst do jater, jako jsou rakovinové metastázy. Nekrotické změny způsobené poruchami funkce krevních cév procházejí nekrotickými změnami v okolních tkáních. Alveococcus se šíří do okolních struktur a vytváří vláknité uzliny s inkluzí vícekomorových bublin. Tento stav může trvat několik let, a proto vyžaduje povinný chirurgický zákrok.

Diagnostika helmintiózy

Diagnostika helminthických invazí zahrnuje následující aktivity:

 • pečlivé shromažďování anamnézy, které pomáhá zjistit možné příčiny infekce;
 • laboratorní testy výkalů, krve, střevního obsahu 12p, rektálního a perianálního hlenu, svalové tkáně, plicního sputa, žluči. Analýza může odhalit vajíčka, segmenty nebo fragmenty parazitů. Současně je zvýšený obsah eosinofilů v krvi také signálem o přítomnosti helmintiázy.
 • při diagnostice onemocnění způsobených larválními stadii nebo tkáňovými parazity se provádějí sérologické testy (ELISA, RSK, nepřímá aglutinační reakce, imunofluorescenční analýza atd. ).
 • k identifikaci červů, které ovlivňují jaterní tkáň, jsou předepsány ultrazvukové, CT a endoskopické studie.

Červi u lidí: léčba

V akutní fázi parazitární infekce je pacientovi předepsána detoxikační a desenzibilizující léčba. V závažných případech onemocnění (jaterní trematody, trichinóza) se podle lékařských indikací používají glukokortikoidy.

Jako léky specifické terapie jsou s přihlédnutím k povaze patogenu předepsány speciální antihelmintické chemoterapeutické látky.

Souběžně se pacientovi doporučuje užívat antihistaminika a enterosorbenty. Konečná fáze léčby zahrnuje použití probiotik, které normalizují střevní mikroflóru.

Je také předepsána speciální jemná strava (jídlo by mělo být stravitelné a s nízkým obsahem tuku).

Během období antihelmintické léčby je pacient povinen přísně dodržovat osobní hygienu (aby se zabránilo opětovné infekci). Současně musí u mnoha helmintiáz podstoupit léčbu všichni členové rodiny a osoby, které jsou s infikovanými v neustálém kontaktu.

Podcenění jejich nebezpečí v kombinaci s nedostatečným vědomím biologie těchto tvorů a způsobů jejich nákazy vedlo k tomu, že přinejmenším několik miliard lidí je nyní nositeli určitých parazitů.

Paraziti mohou být přítomni nejen uvnitř člověka, ale dokonce i mimo lidské tělo.

Prevence napadení parazity

Pravidlo č. 1:nemůžete jíst nic z ryb, které nejsou dostatečně solené, smažené nebo vařené. Sushi, slaně slané sledě nebo sashimi lze považovat za gurmánské jídlo. V zásadě se ale jedná o syrovou rybu a ryba je jednou ze složek životního cyklu parazitických červů.

Jak se všechno děje:nejprve larva vstoupí do měkkýšů, kde neroste více než po určitou hranici, pak ryba sní měkkýši, larva vstoupí do trávicího traktu, zůstane naživu, pak roste a množí se a dostává se do svalové tkáně ryby, pak tuto rybu sežere delfín, racek nebo lední medvěd. Nebo návštěvník restaurace, který se rozhodne vstoupit do vysoké japonské kultury.

Teoreticky existují bezpečné syrové ryby. K tomu musí být buď ihned po ulovení okamžitě zmrazeny a rozmrazeny těsně před vařením, nebo musí být speciálně pěstovány na rybí farmě s kontrolou nepřítomnosti parazitů. Je však obvykle nemožné zkontrolovat, zda z něj bylo skutečně připraveno riskantní jídlo.

Stejná opatrnost musí být věnována masu; nezkoušejte syrové mleté maso a čerstvě nasolenou slaninu.

Kromě toho musí být zelenina před jídlem umyta, stejně jako ruce, aby nedošlo k infikování hlístmi. Jako součást přirozeného prostředí se tyto parazity v lidském těle vyskytují téměř všude.

Jakýkoli kontakt jídla nebo rukou se zemí, prachem špíny a vegetací může zanechat jejich mikroskopická vejce na jídle. Pokud se dostanou do střev, z vajíček se vylíhnou červi, které nebude snadné odstranit.

Existují paraziti, kteří útočí na osobu, která kráčí nebo relaxuje v přírodě, například:

 • malárie plasmodium, obsažené ve slinách komárů rodu Anopheles,
 • původce encefalitidy obsažené ve slinách ixodidových klíšťat,
 • gadfly a wolfarth létat.

Jejich prevence spočívá v použití všech druhů repelentů při pěší turistice ve volné přírodě a také v maximální ochraně otevřených oblastí těla (moskytiéry, sítě, speciální gel).

Co však můžete udělat, pokud prevence nepomohla? Vzhledem k tomu, že útok je znám již dlouhou dobu, léčba lidovými metodami je známá již dlouhou dobu.

Na závěr je možné poznamenat, že dodržování jednoduchých pravidel hygieny a hygieny, vyhlazování much a švábů může významně snížit riziko infekce parazity, což vede k vážným následkům.