Proč jsou hlísty nebezpečné pro lidské tělo?

Helminths jsou nejstarší a nejpočetnější obyvatelé naší planety. Je známo, že mohou žít téměř kdekoli a lidské tělo je pro mnohé z nich optimálním prostředím pro existenci. Tam je parazit nejen maximálně chráněn před vnějšími vlivy, ale může také přijímat živiny nezbytné pro jeho růst a vývoj. Ne všechny helmintiázy mají výrazné příznaky (jako stejná enterobiáza): člověk často ani netuší, že v jeho těle žijí nezvaní hosté. Jak lze zjistit parazitickou invazi?

Proč jsou hlísty nebezpečné pro lidské tělo?

vyšetření helmintu za provedení analýzy parazita

Navzdory skutečnosti, že hlísty mohou v lidském těle žít asymptomaticky po dlouhou dobu, to vůbec neznamená, že jejich životně důležitá činnost je bezpečná. Všichni paraziti v procesu růstu, vývoje a smrti vylučují určité látky, které přispívají k senzibilizaci těla a rozvoji alergických reakcí. Vyrážka, svědění kůže a dokonce anafylaktický šok mohou být důsledkem parazitických červů.

Mnoho hlístů je také lokalizováno v gastrointestinálním traktu pacienta a narušuje procesy normálního trávení a vstřebávání živin. Pacient zaznamenává výskyt slabosti, únavy, závratí a točení hlavy, které mohou souviset s rozvojem anémie. Křehké nehty, vlasy, suchá kůže a sliznice mohou být důsledkem nedostatku železa, hypovitaminózy a nedostatku minerálních složek. Na pozadí chronického průjmu dochází u některých pacientů k dehydrataci a dokonce ke zvýšení rizika hemoroidů.

Mnoho hlístů má mechanický účinek na stěnu gastrointestinálního traktu. Přísavky a háčky poškozují tkáně, což přispívá k tvorbě ulcerativních a erozivních změn. Jsou také známy případy vývoje zánětu apendikulárního procesu na pozadí helmintiázy.

Kdo by se měl nechat otestovat?

Ve skutečnosti jsou všichni v ohrožení. Téměř všichni lidé jedí maso nebo ryby, zeleninu, ovoce a bobule, pijí nevařenou vodu a plavou v nádržích. V tomto ohledu jsou obzvláště zranitelné děti: nejčastěji mají vajíčka helmintu. Batolata mají sklon dávat si do úst špinavé hračky a jakékoli jiné předměty, mazlit se s toulavými a domácími kočkami a psy a porušovat pravidla osobní hygieny. Existuje několik typů analýz:

  • Preventivní analýzy

    Jejich cílem je včasná detekce parazitických červů, a to i při absenci známek. Doporučuje se podstoupit takové vyšetření alespoň jednou ročně.

  • Bariérové analýzy

    Jejich cílem je zabránit šíření helmintiózy mezi lidmi. Když dítě vstoupí do předškolního zařízení nebo když jde do bazénu, je nutné předložit certifikát. Podobným testem by se měli podrobit také lékaři a odborníci na výživu.

  • Podle indikací

    Pokud máte podezření na vývoj helmintiózy (epidemiologická anamnéza a specifické potíže), odborník předepíše určitou škálu studií. To vám umožní diagnostikovat onemocnění včas a zahájit léčbu.

Analýza hlístových vajec

Poměrně populární metodou pro detekci vajíček helmintů je studium výkalů. V tomto případě není nutná žádná další příprava: biologický materiál musíte pouze shromáždit ve speciální nádobě a odnést do laboratoře. Odborníci však doporučují před provedením testu neužívat žádné antiparazitické léky: může to ovlivnit jeho přesnost. Je také třeba poznamenat, že analýza musí být předložena nejméně třikrát, aby byly vyloučeny falešně pozitivní a falešně negativní výsledky. V současné době studium výkalů pro vajíčka hlístů postupně ustupuje novějším metodám - stanovení protilátek proti určitému parazitovi v krvi.

Jak detekovat enterobiázu?

Enterobiáza je jednou z nejčastějších helmintiáz a způsobují ji červi. Toto onemocnění se často vyskytuje u školáků a školkařů, ale i dospělí jsou vystaveni riziku infekce. Hlavním příznakem onemocnění je silné svědění v perianální oblasti. Diagnóza enterobiózy se provádí získáním nátěru nebo škrábáním z oblasti blízko konečníku. To je způsobeno skutečností, že samice patogenu opouští střeva, aby kladla vajíčka na povrch kožních záhybů. Procedura se provádí před odchodem na toaletu a praním ráno, což vám umožní získat přesný výsledek.

Diagnóza ascariasis

diagnostika lidského sputa a výkalů k detekci genetického materiálu parazita

Škrkavky jsou helmintové, jejichž délka těla může dosáhnout až 40 centimetrů. Mohou cestovat po celém těle a ovlivňovat nejen gastrointestinální trakt, ale také plíce. Jako materiál pro výzkum lze použít vzorky sputa a výkalů: nachází se v nich genetický materiál parazita. Vejce ascaris se také často nacházejí ve pacientových výkalech. Nejúčinnější diagnostickou metodou je však detekce specifických protilátek proti antigenům parazitického červa v krvi pacienta.

Jak identifikovat opisthorchiasis?

Kočičí motolice způsobuje opisthorchiázu, která je charakterizována převládajícím poškozením jater. Proto se vajíčka opisthorchus nacházejí nejen ve stolici, ale také v duodenální šťávě. V posledních letech se k detekci protilátek proti opisthorchii široce používá enzymová imunotest. Hlístice lze detekovat také pomocí polymerázové řetězové reakce, která je účinná i při malém množství biologického materiálu.

Identifikace trichinelózy

Trichinella je helminth, který postihuje převážně svaly, ale může migrovat do centrálního nervového systému a způsobit nevratné změny. Pokud bylo podezření na vývoj této helmintiázy, byla dříve provedena biopsie svalu, ale v posledních letech byla nahrazena sérologickými metodami. Detekce protilátek proti trichinelám v krvi pacienta je důvodem pro diagnózu.